Nizozemsko - Geography Now! - Videacesky.cz (2022)

Tohle bude trochu divné.Před dvěma lety mě můj kamarád Vincent, který dělal animace,než jsem bohužel najal Kena... - Cože?- ...navštívil v LA. Slíbil jsem mu, že může být v epizodě o Nizozemsku,tak jsme něco natočili a to je naše intro: Přivedl jsem si skutečného Nizozemce,pozdravte Vincenta, tady je. Ahoj Vincente...Já vím, že jsou Nizozemci vysocí, ale slez z té krabice. Slez. Ale ty taky.

Hodnej Barby. To nepřekonám...Dnes si povíme o Nizozemsku. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby.Mnoho zemí má problémy s vodou, někde jí mají málo, někde moca jinde jako v Nizozemsku si toho divokého hřebce osedlalia naučili se vodu ovládat a používat. Voda je asi nejmocnější živel v Holandskua bez ní by byli... docela zbytečný. - Co říkáš, Vincente z roku 2016?

- A teď politická geografie. POLITICKÁ GEOGRAFIE Jo, neříkejte tomu Holandsko,to je jenom jedna část. Ale jejich národní turistická stránkase jmenuje Holland.com. Moc tomu nepomáháte.A mají tu město De Hulk. Nizozemsko leží v severozápadní Evropěu Severního moře, hraničí s Německem a Belgií.Je rozdělené na 12 provincií, Vincent z roku 2016vám je všechny vyjmenuje. a nejnovější provincie: Flevoland.

Skoro celé to území bylo získáno ze Zuiderzee v 50. letech. Takže nejen,že jsme známí výrobou sýrů a dřeváků, ještě si vyrábíme vlastní zemi. Mají dvě hlavní města,Amsterdam, největší město a hospodářské centrum,kde najdete královský palác. Kousek odtamtud leží 3. největší město,Haag, to je takové druhé hl. město. Je tu sídlo vládya Mezinárodní soudní dvůr. 2. největší město je ale Rotterdam,kde je nejrušnější přístav Evropy. Nejrušnější letištěje ale Schiphol v Amsterdamu, třetí nejrušnější v Evropě,kterým ročně projde 70 milionů pasažérů.

A jsme u zámořských území.Kromě pevninského území v Evropě spravují 6 ostrovů v Karibiku,což je zbytek koloniální minulosti. Dohromady se jim říká Karibské Nizozemsko.Je to trochu složité, Nizozemsko se vlastně skládá ze čtyř zemí,pevninské Nizozemsko a tři konstituční země.Trochu jako Wales a Skotsko v UK. Jsou to Aruba, Curaçao a Sv. Martin,ten leží na polovině ostrova, o který se dělí s francouzským územímstejného jména, jen ve francouzštině.

Takže jen na tomto ostrověspolu Nizozemsko a Francie hraničí. Mají vysokou míru autonomie,můžou mít svou ústavu a měnu. Zbylé tři ostrovy jsou Bonaire,Sv. Eustach a malinká Saba, na které je nejkratší ranvej světa.Ty tři jsou tzv. zvláštní správní obvody a nepatří k žádné provincii.Spravuje je přímo nizozemská vláda, ale v roce 2011 se rozhodlipřijmout jako měnu americký dolar. Všechny ty ostrovy leží v Malých Antilách.Aruba, Curaçao a Bonaire se označují za ABC ostrovya leží v Závětrných Antilách.

Sv. Eustach, Saba a Sv. Martin,zvané též SSS ostrovy, leží v oblasti Závětrných ostrovů.Dříve se všech 6 ostrovů nazývalo Nizozemské Antily a fungovalydohromady jako jedna konstituční země. Hl. město byl Willemstad na Curaçao.Dokonce měli svůj tým na olympiádě. Aruba získala nezávislostv roce 1986, ale zbylá území rozhodovala o své budoucnosti na začátku tisíciletí.Bylo to asi takhle: Dobře, máte čtyři možnosti,vybírejte moudře. Můžete k nám mít blíž,zůstat v Nizozemských Antilách, stát se vlastní konstituční zemív Nizozemském království, nebo můžete mít úplnou samostatnost.

(Video) Zvláštní vzdělávání - Neděle s Lubachem (S05)

- Chceme autonomii konstitučních zemí.- Já taky. Chceme k vám mít blíž,budeme zvláštní správní obvody. Fakt, Bonaire?Patříš k nám, ABC ostrovům. Odkopneš nás a necháš nástady s tím polofrancouzským magorem? Jo, smiřte se s tím. Tak nějak to bylo.

A z toho se skládá Nizozemsko. Kanály té zemi dominují,dokonce mají město bez silnic, jenom s kanály.Ale jak se to stalo? Okolo 19. stoletípřestaly lidi bavit ty záplavy, tak vynalezli mořské hráze zvané dijky,které obklopují poldery, tedy získaná území,která dijk chrání. Dnes je takto z moře získanáasi pětina celého území. Co by se stalo,kdyby všechny ty přehrady zmizely - a ta voda se tam nahrnula?

- Podle vědců by nejspíš ta země místo takhle vypadala takhle. - Amsterdam by zmizel.- Naštěstí jsou Nizozemci úžasní inženýřia toho draka krotí už celá staletí. Když jsme u inženýrství,mají tu spoustu památek k navštívení. Strašně moc muzeí,nejznámější je Rijksmuseum v Amsterdamu, královský palác, muzeum Van Gogha,dům Anny Frankové, spousta hradů jako tyhle,spousta opevněných měst ve tvaru hvězdy, spousta zábavních parků,enklávy a exklávy Baarle Nassau, o tom jsme mluvili ve videu o Belgii,největší květinová zahrada v Keukenhofu, pyramida v Austerlitzu,tenhle pravěký hrob a zhruba 1000 historických větrných mlýnůz 18.

století, hodně v oblasti Kinderdijk, která je zapsaná na seznamu UNESCO.Také tu mají hodně větrných elektráren, které národu dodávají energii.To probereme v: FYZICKÁ GEOGRAFIE Řecký filozof Pýtheásje navštívil ve 3. stol. př. n. l. a řekl o tom místě:"Více lidí zemřelo v boji proti vodě než v boji proti lidem."

Nizozemí je jiné než jakákoli země Evropy, protože aby mohli vůbec mít území,musí vynaložit hodně úsilí. Je to nejníže položená země Evropy,přes 1/4 území, kde žije 1/5 obyvatel, leží pod úrovní hladiny mořea asi 1/2 území leží pod 1 m.n.m. Nejnižší bod je Zuidplaspoldera nejvyšší bod pevninské části je Vaalserberg s výškou 322 m.n.m.Ale z celého království je nejvyšší hora Scenery, možná aktivní sopkana ostrově Saba v Karibiku. Zpět na pevninu.

Mezi tím složitým systémem kanálů protéká Rýn, nejdelší řeka,která ústí do moře v Rotterdamu. Největší vodní plocha je jezeronebo záliv Ijsselmeer, který ohraničují silnice N-302 a E-22.Ke zvládnutí povodní na jihu slouží jeden z největších moderníchstavitelských projektů. Deltawerken je řada zvýšených hrází,které uzavírají ústí řek a zabraňují záplavám.Dokonce mají záložní hráze, kdyby se některé protrhly.Na severu fungují Fríské ostrovy jako přirozená bariéra.

Kvůli tomuto zabírání území je velká část vnitrozemí vystavenánejvětším pískovým přesypům Evropy. Nejedná se o pouště,ale o mokré písčité oblasti mezi zelenými křovinami.Taková krajina je ve světě vzácná. Ve zkratce, celá ta zeměje vlastně obří říční delta. Měli bychom pokecat. To je zatím asi všechno,já si dám trojité espreso, takže potřebujeme někoho,kdo toho znoah víc. Kromě toho vodního chaosuje Nizozemsko na svou velikost docela mocná země.

Je mezi 20 největšími ekonomikami světa, většinou kolem 17. nebo 16. místa,a bývají mezi prvními 5–10 největšími vývozci světa.Mají dokonce nejstarší burzu na světě - založenou roku 1602.- Nevedlo to k té tulipánové mánii, kde se prodávala jedna cibulkaza cenu celé lodě? To nebylo tou burzou,to byl společensko-ekonomický fenomén. Když to vrcholilo, stály cibulkydesetinásobek ročního platu. Dnes sice produkují přes 80 % tulipánůa polovinu vyvážených řezaných květin, ale jejich ekonomiku pohánípředevším služby a energetika.

Po objevení zásob zemního plynuv roce 1959 se stali vůdci na poli paliv. Společnost Shell se stalanejvětší a nejznámější nizozemskou firmou světa.Kromě naftového průmyslu jsou známí také elektronikoua technologickou inovací. Ve Philipsu vynalezli audiokazety,což vedlo k dalším průlomům jako videokazety, CD, DVD a Blu-ray. Jo, to byla nizozemská společnost,ale bylo to vynalezeno v Hasselu v Belgii.

Belgie, milujeme tě,ale tohle se nám ku*va nesnaž vzít. Jinak Nizozemci velmi pokročiliv ochraně přírody. Mosty pro zvěř nejsou výjimkou.Díky nim může divoká zvěř překročit dálnice.Žije tu přes 70 druhů savců, třeba zajíci, ježci, lasice a jeleni.Navíc podle stránek jejich vlády produkují zeleninu, ovoce,pečivo, maso a mléčné výrobky v hodnotě přes 65 miliard eur.Moderní oranžové mrkve byly vyšlechtěné v Nizozemskuna počest krále.

Dnes je už oranžová mrkevcelosvětově základní potravinou. A jsme u jídla! Nejznámější jídla,která zmínili naši fanoušci, jsou třeba různé druhy stamppotu,nizozemské palačinky, appletaart, bitterballen,hrachová polévka, rookworst, stroopwafels, spousta jídel z brambor,nakládaný sleď a uzený úhoř, vynalezli gin, pardon, Britové,na snídani často jedí toast s čokoládovým posypema chloubou jejich národa je sýr gouda. Ano, tak se to vyslovuje.

A také bývalinejvětším vývozcem piva na světě, především piva Heineken,ale 2010 je Mexiko předběhlo. Teda, hustý! Také bych měl zmínit,že tu mají indonéská a surinamská jídla, třeba satay nebo housky s treskou,to připomíná koloniální minulost. A jsme u: DEMOGRAFIE Díky, Noahu, najděte ho na Instagramu. Tohle se stalo...

V Evropě je spousta různých lidís různými zvyky a ideologiemi. Tady mají dvě rčení,která shrnují jejich mentalitu. "Měření je vědění"a "Pohodlí nezná času". Jaký to bylo? Hrozný? Dobrý?Musí vám to stačit. V zemi žije asi 17,5 milionu lidí,má nejvyšší hustotu zalidnění v Evropě. 77 % obyvatel se považuje za Nizozemce,10 % jsou jiní Evropané a zbytek jiné národy, především Turci,Indonésané, ale taky Surinamci a dokonce nějací Američané.

Jako měnu používají euro, mají zásuvky typu C a F a jezdí vpravo.Všichni víme, že úřední řečí je nizozemština,ale pokud mluvíte anglicky, nebudete mít při návštěvě potíže.Nizozemsko má ze všech neanglických zemí nejlepší znalost angličtiny.Zhruba 9 z 10 Nizozemců tvrdí, že umí slušně mluvit anglicky,a asi 94 % populace zná dva jazyky. Fanynka Anna mi řekla vtip.Děti v Nizozemsku se často ptají: - Mami?- Ano zlato? Proč se musíme učit anglicky,ale Britové se nemusí učit nizozemsky?

Naši předkové považovaliza skvělý nápad vyměnit NY za Surinam a nějaký ostrůvek v Indonésii. Ale mají tu dva uznané menšinové jazyky,fríštinu, tou mluví Frísané na severu, a papiamento,nizozemskou kreolštinu z ABC ostrovů. Nizozemci jsou nejvyšší lidé na Zemi,muži měří průměrně 185 cm a ženy asi 170 cm.Vincent z roku 2016 to vysvětlí. Studie ukázaly,že tu hrál roli přirozený výběr. Výška znamená fyzičku,úspěch a zdraví, mnoho vzdělaných mužů založilo po studiích rodinu.

Výška se často dědí, přidejte pár let a máte národ obrů.Jo, malé lidi tu nikdo nechce. Náboženství je v Nizozemsku zajímavé.Dříve byli především křesťané, hlavně protestanti,ale dnes asi polovina tvrdí, že nepatří k žádnému náboženství.Může to být všechno od agnostiků s 34 % po stoupající procento něcistů s asi 28 %.To je termín pro spirituální osobu, která nepatří k žádnému náboženství.K islámu s 5 % patří většinou turecké a indonéské komunity.

Křesťanství sice nepraktikuje moc lidí, ale v kultuře stále hraje velkou roli.Svátky jako Vánoce, Velikonoce, Letnice a Nanebevstoupení stále slavívšichni svým nizozemským způsobem. Kdysi byli obrovskou říšís územím na všech obydlených kontinentech.Austrálii se říkalo Nové Holandsko, Nový Zéland se jmenujepodle provincie Zeeland, Tasmánie podle tohoto Nizozemce,New York býval Nový Amsterdam a tak. Jak tedy žijí Nizozemci?Hodně mých fanoušků mi tvrdilo, že mají hlášku "chovej se normálně",což je ironické, oni jsou sotva normální.

A tady máme náhodnou Hannah,aby nám vysvětlila kulturu. V minulosti byli nastaveníproti tradicím, což je ovlivňovalo. Jsou jednou z posledních monarchií světa,vlastně jsou unitární, parlamentní konstituční monarchie,která omezuje panovníkovu moc. A lidé mají svého krále rádi.Dokonce má vlastní svátek. Ten den si všichni obléknounárodní barvu – oranžovou. Jsou světové špičky prosazování zákonů,které mnozí vidí jako kontroverzní. Byli první zemí, která zlegalizovalasňatky osob stejného pohlaví, regulují legální prostituci,eutanazii a tolerují rekreační využití měkkých drog jako marihuany.

Lidé od 18 let mohou mít u sebe až 5 gramů, více je přestupek.Jsou světově proslulí v pozemním hokeji, rychlobruslení a volejbalu.Plachtění má samozřejmě dlouhou tradici, každých pět let mají obří festivalzvaný SAIL Amsterdam. Z nějakého důvodu tu ženyběžně rodí doma, ne v nemocnicích. - Narodí se tak asi 1/3 dětí.- A co tyhlety dřeváky? V minulosti byly velice užitečné.

Nosili je farmáři, rybáři a řemeslníci na ochranu před hřebíky, rybářskými háčkya dalšími ostrými předměty. Dnes se prodávají jako suvenýrya málokdo je nosí, ale jsou docela fajn. A Hannah, co s těmitočitými mlýno-věcičkami? Ano, ikonický symbol Nizozemska.Mnoho těch historických mlýnů se používalo k odčerpání přebytečné vodya získání půdy pro zemědělství, to všechno před objevením elektřiny.A co se týče hudby... To dělám já. Barby říkal,že můžu mít vlastní kousek videa, - ne jenom ty krátké repliky.

- Je to tak, povýšil jsem Keitha. Tak hezkou zábavu. To se právě stalo. Zase.Asi maj všichni superschopnosti. V minulosti přispěli Nizozemcik baroknímu období na konci renesance. Měli spoustu skladatelů, varhanistůa zpěváků vycházejících z křesťanství. Tradiční tance s dřevákypřidaly perkuse k lidové hudbě na venkově. Ačkoli je dnes populárních mnoho žánrů,elektronická hudba vyhrává. Většina nejznámějších DJna elektronické scéně celého světa pochází z Nizozemska.

A amsterdamský Dance event – ADE je největší konference elektronické hudby.Pokud sem přijedete, připravte se na šok - hudební elektřiny.- Díky, Keithe. À propos vývoj Nizozemska, shrneme si historii. Doba bronzová,doba železná a Keltové a Germáni, galské války, Římané,Franská říše, Karel Veliký, Frísko mívalo za krále Vikinga,Lotharingie, Svatá říše římská, zmatky s Burgunďany,španělskými Habsburky a městskými státy, Francouzi to ovládnou, vzpoura,80 let války se Španělskem, tenhle je hrdina, zlatý věk a burza,nizozemská Východoindická společnost, objevy, nizozemská říše, Napoleon,odtržení Belgie a Lucemburska, 1.

sv. v. – docela neutrální,2. sv. v. – napadeni Německem, žádná neutralita,dekolonialismus po válce, zlatý věk hornictví,zakládající člen Evropského společenství, z kterého se stala EU, vláda podpořípůl milionu obyvatel ve vystěhování, euro a už jsme u dneška. Známé osobnosti,které navrhli naši fanoušci, jsou třeba: první král Vilém Oranžský,Michiel de Ruyter, asi nejslavnější malíři –Vincent van Gogh a Rembrandt, tito fotbalisté, tito bruslaři,samozřejmě královská rodina a potom tolik dalších.

Samozřejmě jsem zkazil výslovnost. Ale dochází nám čas, musíme to dokončit,takže bez dalších okolků zjistíme, s kým se kamarádí. FRIEND ZONE Existuje důvod,proč se říká platit "po holandsku". Nizozemci se rádi dělí.Systematicky a rovnocenně, každému tolik, kolik si zasloužil.

Skoro všechny bývalé koloniemají s Nizozemskem hezkou spojitost. Afrikánština z JARje jen upravená nizozemština, spousta Surinamcůa Indonésanů sem emigrovala. USA a Kanada jsou blízkými přáteli,během 2. sv. v. královská rodina uprchla do Kanadya ta rychle změnila zákon, nemocnici považovala za nizozemské území,aby se princezna mohla narodit jako Nizozemka. Dodnes posíláNizozemsko spoustu květin jako dík. Vztah s USA začal už u Nového Amsterdamu,než se z něj stal New York.

Nizozemci už staletíemigrují do USA, 5 amerických prezidentů mělo nizozemské kořeny.Jsou si navzájem 3. největší investoři, jsou zakládající členové NATOa ve většině záležitostí spolupracují. Německo milují i nenávidí.Mají tolik společné historie, byli vystaveni stejným vlivům,třeba západořímské říši, Frankům, a král Vilém Oranžskýbyl dokonce z německé rodiny. Ale pak přišla 2. sv. v.,to jim Nizozemci ještě nezapomněli. Ale překonali to a teď je to v pohodě.

Německo je největší obchodní partner v importu i v exportu.Spousta Němců a Nizozemců se navštěvuje, studují, žijí a zakládají rodinyv té druhé zemi. Za nejlepšího kamarádaoznačil skoro každý Nizozemec jejich malého bratra,ze kterého si utahují, Belgii. Konkrétněji severní vlámský region,kde žijí mluvčí nizozemštiny. Spousta lidí to vidíjako rozšíření Nizozemska. Královské rodiny se mají rády,král Vilém Alexandr králi Filipovi a jeho ženěudělil titul nositelů velkokříže.

Vlámové a Nizozemci spolupracujíuž od úplného začátku a i po nezávislosti Belgiedrží spolu jako jediné dva národy Evropy s nizozemštinou jako úřední řečí.Pro Belgii to platí jen z půlky, tak si nemůžou dovolit ten vztah zkazit. Nejnižší země Evropys nejvyššími lidmi na světě, staletí objevů, vynálezů,inovace i tradice. Není se co divit, že tvrdí, že drží hlavy nad vodou. Počkejte si, příště bude Nový Zéland.

Díky moc, Vincente, žes tu byl.Jsi náš oblíbený Nizozemec, tvoje země je na tebe hrdá. Holandský hák! Překlad: jesterkawww.videacesky.cz

Top Articles

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Domingo Moore

Last Updated: 12/26/2022

Views: 6008

Rating: 4.2 / 5 (53 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Domingo Moore

Birthday: 1997-05-20

Address: 6485 Kohler Route, Antonioton, VT 77375-0299

Phone: +3213869077934

Job: Sales Analyst

Hobby: Kayaking, Roller skating, Cabaret, Rugby, Homebrewing, Creative writing, amateur radio

Introduction: My name is Domingo Moore, I am a attractive, gorgeous, funny, jolly, spotless, nice, fantastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.