Węgiel blokuje wiatraki i fotowoltaikę. Co można z tym zrobić? (2023)

Business Insider Technologie Nowe technologie

Jacek Frączyk

8 min czytania

Wiatraki i fotowoltaika mają teraz najlepszy czas w roku, bo i wiatr mocno wieje, i słońca nie zasłaniają chmury. Jednak póki nie ma tanich metod magazynowania energii, okazuje się to problemem dla systemu energetycznego. To już nawet klęska urodzaju. Spowalniająca gospodarka nie zgłasza zapotrzebowania na więcej energii, a elektrowni węglowych tak łatwo nie da się wyłączyć. W jakim stopniu można je w ogóle ograniczyć, żeby ustąpić miejsca fotowoltaice i wiatrakom? Sprawdziliśmy, jakie są limity.

Węgiel blokuje wiatraki i fotowoltaikę. Co można z tym zrobić? (2)
  • Choć wygaszone jest 26 proc. mocy energetyki konwencjonalnej, to okazuje się, że prądu w Polsce produkuje się za dużo i na siłę trzeba szukać chętnych za granicą na jego odbiór, nawet z dopłatą
  • Wszystko przez małą elastyczność systemu przy wynikach OZE, które wygenerowały ostatnio rekordowe 45 proc. prądu w systemie jednego dnia
  • Sprawdziliśmy, jakie są granice wygaszania elektrowni na poszczególne paliwa kopalne
  • Ratunek dla nadwyżek produkcji prądu może być w magazynach energii i produkcji wodoru
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Na 31,7 MW mocy osiągalnej w elektrowniach konwencjonalnych ubytki mocy to w piątek 8,2 MW, z czego 1,9 MW nieplanowane – wynika z danych publikowanych na stronach TGE. Innymi słowy, prawie 26 proc. energetyki konwencjonalnej obecnie nie pracuje. Te nieplanowane wyłączenia to właściwie nawet korzyść dla polskiego systemu, bo ostatnio produkuje on za dużo energii elektrycznej.

Złote chwile energetyki odnawialnej

A to wszystko z powodu "złotych chwil" polskiej "zielonej" energetyki. 10 maja odnawialne źródła energii (wiatr, słońce, woda) dały aż 45 proc. energii elektrycznej w polskim systemie. To historyczny rekord. 26,4 proc. tego dnia wyprodukowały wiatraki, a 16,1 proc. – fotowoltaika. Po raz pierwszy w historii OZE dały łącznie ponad 200 GWh prądu w ciągu jednego dnia, a nowy rekord to teraz niemal 204 GWh. Przy tym z wiatru powstało 119,5 GWh, a ze słońca 72,9 GWh, reszta z hydroelektrowni – wynika z danych Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych. Dla energetyki słonecznej rekordowy był 9 maja.

Jeden z historycznie najmniejszych był natomiast udział energetyki węglowej (węgiel kamienny i brunatny łącznie) w systemie, która dała tego dnia zaledwie 47,4 proc. prądu. Mniej było tylko między 31 grudnia ub.r. a 1 stycznia br.

Wygaszanie elektrowni węglowych? Są granice

Ostatnio wieje i świeci tak dobrze, że energii w systemie jest za dużo i trzeba szukać chętnych do jej odbioru za granicami kraju lub wygaszać moce. W dniach 10-11 maja wyeksportowaliśmy łącznie 106 GWh, głównie w kierunku: Czech (57 GWh wyeksportowane w dn. 10-11 maja), Słowacji (27 GWh) i Niemiec (15 GWh), z tym że od tych ostatnich też w tym czasie kupowaliśmy (14 GWh). Eksport kierowaliśmy też na Ukrainę (7 GWh) – wynika z danych PSE.

Czytaj także w BUSINESS INSIDER

Biznes "To początek boomu na biogazownie". Ułatwienia w budowie, a później duże dotacje 12.05.2023 | Barbara Oksińska Gospodarka Rekordowa produkcja prądu ze słońca. Musieliśmy wypchnąć energię do Szwecji 10.05.2023 | Barbara Oksińska

Zagraniczni odbiorcy nie płacili za to dużych pieniędzy. W lutym informowaliśmy, że za odbiór nadmiarowej energii z Polski nasi sąsiedzi kazali sobie nawet płacić i wtedy bardziej opłacalne dla systemu było wygaszanie mocy, nawet przez farmy wiatrowe, czyli wygaszanie praktycznie darmowej energii. PSE mając do wyboru płacić za odebranie energii czy płacić za przestój, wybierało tańszą opcję.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo

– Z racji rosnącego i coraz bardziej istotnego nasycenia polskiego systemu mocami wiatrowymi i słonecznymi mieliśmy do czynienia z ograniczeniem produkcji z małych i średnich farm fotowoltaicznych w dniu 23 kwietnia – przypomina Krzysztof Mazurski, dyrektor Energy Solution. – Jest to kolejne, po ograniczeniach pracy części farm wiatrowych we wcześniejszych miesiącach, rozwiązanie stosowane przez PSE, które ma na celu stabilizację pracy systemu w warunkach chwilowej nadpodaży energii elektrycznej – dodaje.

Co więcej, polska gospodarka spowalnia, o ile się nie zwija, oszczędza na prądzie, więc potrzebuje mniej energii elektrycznej. Według danych PSE zapotrzebowanie na moc w ciągu roku spadło do nie więcej niż 19,3 GW w ostatnich dniach z 19,7-19,9 GW rok temu w analogicznym okresie. Innymi słowy, produkujemy energii więcej, a potrzebujemy jej mniej. W tej sytuacji kosztem darmowego prądu z już zainstalowanych wiatraków i paneli fotowoltaicznych, skoro nie jesteśmy w stanie tej energii składować, to przydałoby się wyłączać elektrownie konwencjonalne na węgiel, gaz czy biomasę. Byłoby taniej. Niestety nie jest to takie proste.

Nie da się wygasić elektrowni na węgiel w ciągu dnia, żeby je uruchomić nocą, gdy już fotowoltaika nie pracuje. Potrzebują więcej czasu "na rozpęd". Starsze bloki muszą mieć nawet kilka dni.

Według statystyk Instytutu Jagiellońskiego za ubiegły rok na najmniej elastyczne wyglądają elektrownie na węgiel brunatny. Elektrownia Bełchatów z grupy PGE pracowała w 2022 r. ze średnim wykorzystaniem mocy na poziomie 69 proc. i tylko w listopadzie zeszła do 40 proc. oraz w kwietniu do 49 proc. w związku z planowanymi przestojami. Podobnie było zresztą z elektrownią Pątnów z ZE PAK.

Bardziej elastycznie prezentowały się elektrownie na węgiel kamienny, a najbardziej – na gaz. Te jednak były wyłączane nie dlatego, "bo tak trzeba", ale i ze względu na wysokie ceny gazu oraz susze.

Węgiel blokuje wiatraki i fotowoltaikę. Co można z tym zrobić? (5)

A jak to wygląda w 2023 r., gdy już energii z OZE mamy za dużo i konieczne jest ograniczanie elektrowni konwencjonalnych? Porównaliśmy najwyższą i najniższą produkcję dzienną z tych źródeł, żeby sprawdzić, które są w stanie produkcję ograniczyć najbardziej.

Biomasa najbardziej elastyczna?

Z analizy wynika, że największą elastycznością cechują się elektrownie na biomasę. W momencie, gdy OZE notowało swoje rekordy, te elektrownie ścięły swoją produkcję o aż 80 proc. z dnia na dzień. Jeszcze 9 maja wytworzyły 5,7 GWh energii elektrycznej, by następnego już tylko 1,2 GWh, a dzień później 1,1 GWh. Między dniem maksymalnej produkcji w bieżącym roku (6,6 GWh 28 kwietnia) a minimalnej (1,1 GWh 11 maja) różnica wynosi aż 84 proc.

Biomasa to tylko około 2 proc. polskiej energetyki. Dużo ważniejsze są możliwości redukcji pracy w przypadku drugiego najbardziej elastycznego źródła, czyli elektrowni na węgiel brunatny. Między tegorocznym maksimum (125,3 GWh 20 stycznia) a minimum (41,9 GWh 10 kwietnia) różnica jest 66-proc.

Z kolei dla elektrowni na węgiel kamienny minimum to 126,7 GWh z 1 stycznia, ale wtedy było dużo planowanych przestojów ze względu na oczekiwane mniejsze zużycie świąteczne, więc za minimum lepiej przyjąć 30 kwietnia z 133,5 GWh. To o 55 proc. mniej niż maksimum z 24 stycznia (296,7 GWh).

Wreszcie dla elektrowni gazowych, które teoretycznie mają być najbardziej elastycznymi w systemie, różnica między maksimum a minimum wynosi tylko 52 proc., z czego wynikałoby, że realnie to najmniej elastycznie pracujące źródło. Tu jest jednak wyjaśnienie – aż 40 proc. mocy gazowych pracuje w przemyśle – wynika z danych ARE. Takie elektrownie nie reagują na zalecenia PSE i nie muszą się wygaszać, gdy np. wiatraki wieją za mocno, pracując tak, żeby dostarczyć energii swoim fabrykom.

– Dynamika pracy systemu elektroenergetycznego jest zdecydowanie zbyt duża, by wyciągać wnioski na podstawie dobowej generacji poszczególnych rodzajów źródeł. Warto zauważyć, że elektrownie gazowe w znakomitej większości oprócz energii elektrycznej produkują także ciepło, np. na potrzeby komunalne i przemysłowe. Ten fakt determinuje tryb ich pracy – wskazuje Business Insiderowi Maciej Wapiński, ekspert Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Co podkreśla, ilość energii elektrycznej produkowanej przez elektrownie konwencjonalne – niezależnie od wykorzystywanego paliwa – zależy przede wszystkim od potrzeb rynku i tego, ile energii zakontraktują.

No ale produkcja lub brak produkcji zależy też od decyzji PSE o wygaszeniu części lub całości mocy. Z prezentowanych wyżej statystyk można wysnuć wniosek, że najłatwiej wygaszanie idzie elektrowniom na węgiel brunatny.

Rozchwiana zielona energetyka

Takie różnice w dziennej produkcji prądu to jednak nic w porównaniu do produkcji ze źródeł odnawialnych. Według naszych wyliczeń różnice między dniem maksymalnej produkcji a minimalnej dla OZE (wiatr, słońce, woda) wynoszą aż 92 proc. Minimum było 26 stycznia z 15,5 GWh, a maksimum – 10 maja z 203,8 GWh. Cały system musi się do tej rozchwianej energetyki dostosowywać.

A i to są statystyki OZE liczonego łącznie, lepsze niż poszczególnych elementów. W przypadku fotowoltaiki najlepsze słońce było 10 maja, dając 72,9 GWh prądu, a najgorsze 26 stycznia, gdy panele wygenerowały zaledwie 3,5 GWh. Różnica 97-proc. W przypadku wiatraków różnica jest aż 99-proc., bo 26 stycznia dały zaledwie 1,8 GWh, podczas gdy 10 maja aż 119,5 GWh.

W obecnych okolicznościach wychodzi na to, że oddawanie do użytku kolejnych zielonych mocy mija się z celem. Takie sytuacje występować będą na przełomie grudnia i stycznia, gdy mocno wieje, oraz od maja do czerwca, gdy dobrze świeci, a temperatury nie są zbyt wysokie. Nadzieja w tym, że gospodarka odżyje, wtedy znajdzie się odbiorca na nadprodukowaną obecnie energię.

Dlaczego prąd nie jest magazynowany?

Jest jeszcze alternatywa. Można prąd przechowywać. Skoro ma się marnować, to lepiej byłoby go zmagazynować. W magazyny inwestuje np. lider rynku instalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, czyli Columbus Energy.

– Bardzo istotną zmianę w strukturze przychodów stanowi […] segment magazynów energii. Przychody ze sprzedaży w tym segmencie wzrosły aż dwunastokrotnie rok do roku (z 1,4 mln zł w 2022 r. do 16,5 mln zł w 2023 r.), i zapewne będzie to kolejny produkt po pompach ciepła, którego sprzedaż stanie się znacząca w kolejnych kwartałach i latach – ocenia Dawid Zieliński, prezes spółki.

Nadwyżki energii w przyszłości mogą być też źródłem produkcji wodoru, ekologicznego napędu przyszłości dla samochodów, choć na początku prawdopodobnie lokomotyw kolejowych. Mimo że obecne metody elektrolizy dają straty około połowy prądu przy tej produkcji, to po pierwsze zawsze to lepiej, niż stopować moce wiatraków i tracić darmową energię, a po drugie nauka nie stoi w miejscu. Nadzieje dają prace nad stało-tlenkową elektrolizą wodoru.

– Spodziewamy się, że elektrolizery stało-tlenkowe SOEC (ang. Solide Oxide Electrolysis Cell) mogą osiągnąć efektywność ponad 80 proc. [zamiast obecnych 50-60 proc. – red.]. W przypadku odpowiedniego wykorzystania synergii technologicznych może to oznaczać redukcję zapotrzebowania na energię odnawialną o jedną trzecią w stosunku do bardzo obecnie popularnej elektrolizy PEM w przeliczeniu na jednostkę wodoru – mówił nam niedawno Marek Kubiak, szef biura technologii Anwilu z grupy PKN Orlen.

Autor: Jacek Frączyk, dziennikarz Business Insider Polska

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera:

Tematy:

OZE zielona energia energetyka elektrownie elektrownia węglowa węgiel kamienny węgiel brunatny gaz wiatraki panele fotowoltaiczne panele solarne

Jacek Frączyk

Dziennikarz Business Insider Polska. Rynki kapitałowe, analizy makroekonomiczne

Więcej artykułów tego autora

Newsletter

Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów

Zapisz się

Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER

Nowe technologie Wyłączali fotowoltaikę z nadmiaru słońca, węgla tak nie wyłączyli. Ceny prądu wciąż wysokie 24.04.2023 Jacek Frączyk
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Carlyn Walter

Last Updated: 23/04/2023

Views: 6536

Rating: 5 / 5 (50 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Carlyn Walter

Birthday: 1996-01-03

Address: Suite 452 40815 Denyse Extensions, Sengermouth, OR 42374

Phone: +8501809515404

Job: Manufacturing Technician

Hobby: Table tennis, Archery, Vacation, Metal detecting, Yo-yoing, Crocheting, Creative writing

Introduction: My name is Carlyn Walter, I am a lively, glamorous, healthy, clean, powerful, calm, combative person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.